Vychylovka (Úchylovka)

alebo

Ako sme nesplavili Oravský Studený potok

8. septembra 2007

V sobotu 8.9. sme (kajakárska sekcia Kalňáckeho klubu) vyrazili na Oravský Studený potok (vraj WW 4). Po príchode na miesto nám padli sánky a po obhliadke pár prúserových miest aj morál (jeden valček pod limnigrafom, nejaké spadnuté stromy, kde by asi nešlo zastaviť...) resp. zafungoval „prd sebazáchovy“?? Bol 1. stupeň (137cm) a na našu zostavu to bolo vážne moc. V pohode by tam mohol byť rafting, asi lepší ako na Belej. Ešte sme si boli pozrieť nezjazdnú kaskádu na 3,6rkm - pohľad ako zo Sickline = maso! Keby tam neboli tie spevnenia z protitankových ježkov (pre neznalých ide o do kríža zvarené koľajnice, alebo I profily), tak verím, že by to nejakí magori určite mohli aj jazdiť - má to cca 6m na výšku. U nás takýchto výživných miest veľa nie je.

 Tak sme potom išli radšej na Bystricu (Kysuckú). Keďže voda bola veľmi dobrá, v danom čase 14:00 -18:00 hod. medzi 99 – 92 cm, išli sme hlavne prítok Vychylovka (cca 4km) a po Bystrici asi len 2 km. Pridali sa k nám ešte Rišo z Kysuce a Maťo toho času z Blavy.

Cestou sme išli aj okolo Zázrivky (Zúrivky), ale za toho stavu (cca 90cm) nám prišla trochu nezáživná (väčšina kameňov bola zaliata, takže vlastne žiadne pereje). Za nižšej vody (70-80cm) je to oveľa zábavnejšie. 

Vychylovka bola veľmi dobrá, šírka cca 4-6 m, veľký spád, samé stupne - drevené aj kamenné (niektoré s celkom dobrými vývariskami, ktoré občas podržali hlavne krátke rodeovky). Pereje z ostrých kameňov. Jedna perejka bola obzvlášť dobrá. Celkovo tak WW 2-3. Dva problémové stupne sme prenášali, inak to išlo celkom fajn: jedna krysa, jedno pádlo utopené v hati (Bryan bude mat zasa biznis) a jedno rozťaté obočie (moje) pri kontrole dna počas eskymovania. Po celý čas sme mali na každom stupni a moste kopec miestneho obecenstva, takže v najbližších rokoch sa dá očakávať prudký nárast kajakárov na východných Kysuciach.

Len pozor, vo Vychylovke chovajú dáke čudné sliepky (kuk foto)!

 

Rio

fotogaléria

späť do kroniky